Trzpiennik olbrzymi (Urocerus gigas) - zwany też: drzewiennik olbrzym. Jest jednym z największych zagrożeń dla drzew iglastych, z racji tego, iż atakuje drzewa, które już wcześniej były uszkodzone. Często zdarza się tak, że opanowane przez niego drewno nadaje się tylko na opał. Jednak gdy nie zostaną one wykryte na czas (np. będą obecne w belkach domowych), mogą zaatakować nie tylko elementy drewniane, ale także inne przedmioty użytku domowego m.in. podłogi, okna, papę itp. Najlepszym sposobem na ich zniwelowanie jest usuwanie z lasów drzew uszkodzonych mechanicznie. Kiedy jednak są już w domu, należy zgłosić się do specjalistów.

Występowanie:

Europa, Azja Północna; w Polsce występuje przed wszystkim w lasach iglastych a także mieszanych.

Wygląd:

Wielkość tych owadów zależy od płci. Samce osiągają długość swojego ciała od 10 do 30 mm (posiadają 8 segmentów), zaś samice od 12 do 40 mm (posiadają 9 segmentów). Mają czarne głowy z żółtymi plamkami po obu stronach. Tułów także koloru czarnego. Oboje mają przezroczyste skrzydełka oraz względnie długie czułki. Ich charakterystyczną cechą jest wydłużone ciało. Trzpienniki na końcu odwłoków mają specyficzne kolce, najczęściej w kształcie trójkątnym. Płeć można rozpoznać po różniących ich kolorach. Larwy koloru białego (rzadziej żółtawego) mają kształt walcowaty, posiadają trzy pary nóg oraz jasnobrązową głowę. Sięgają długości nawet do 40 mm. Poczwarka w kształcie litery S, biała i lekko owłosiona.

Zasiedlenie:

Jego warunkami naturalnymi są drzewa iglaste; najczęściej można spotkać je w takich drzewach jak świerk, sosna czy też jodła. Zamieszkuje on dolne partie drzew żywych, jednak tylko takich, które są w jakiś sposób uszkodzone (szkody mechaniczne, złamania itp.).

Czas pojawiania się i okres lęgowy:

Owady, jako osobniki dorosłe, pojawiają się od czerwca do sierpnia, jednakże największy ich wzrost zauważa się w lipcu. Samica składa jaja w ilości od 2 do 8 jednorazowo. Wszystkich jaj może złożyć aż 350. Po upływie 2 do 3 tygodni następuje wylęg larw. Wydrążają one tunele zarówno w miękkich jak i twardych warstwach drewna.

Informacje dodatkowe:

Larwy odżywiają się martwym drewnem oraz grzybami symbiotycznymi. Tworzą ukośne chodniki o długości 25-30 cm oraz średnicy wahającą się na poziomie 10 m. Owady te są zimujące, z racji czego przygotowują specjalne chodniki, gdzie spędzają całą zimę. Całkowite przepoczwarzenie odbywa się późną wiosną bądź też wczesnym latem w trzecim roku rozwoju. Szkodniki przygotowujące się do wyjścia wygryzają otwór, którego średnica to około 4- 7 mm. Dorosłe osobniki żyją do tygodnia.
Cały cykl rozwoju owych szkodników trwa około trzech lat, jednakże kiedy owady te nie mają dostatecznie dobrych warunków, cykl ten może się przedłużyć nawet od 2 do 3 lat.