Miazgowiec brunatny (Lyctus brunneus) - Gatunek ten prowadzi nocny tryb życia, dość chętnie lata. Szczególnie przyciąga je światło. Zakres tolerancji co do wilgotności jest szeroki, bo do rozwoju potrzebne jest drewno o wilgotności od 8-32%,%, a optimum wynosi 10-20%.
Budowa:
Dorosłe osobniki mają 3-7 mm długości. Ich ciało jest nieco spłaszczone, barwy czerwono-brązowej. Głowa jest bardzo dobrze widoczna z góry. Czułki skadają się z 11 segmentów, a 2 ostatnie człony tworzą tzw. buławkę.
Okres lęgowy:
Samice tego gatunku są bardzo płodne, składają w ciągu swojego życia do 200 jaj, pojedynczo lub grupami do naczyń w warstwie bieli. Jaja są kształtu podłużnego i mają barwę biało- kremową. Samice składają je pojedynczo lub grupami do naczyń bieli. Po 8-12 dniach pojawiają się larwy, drążące tunele wewnątrz warstwy elementu drewnianego. Najintensywniejszy żer przypada, gdy względna wilgotność powietrza wynosi 40-80%. Objawami żerowania tych szkodników są również odchody przypominające konsystencją pudel lub talk. Dorosła Lawa drąży kanał ku zewnętrznej warstwie drewna w celu wytworzenia kolebki poczwarkowej. Całe stadium larwalne trwa od 2 do 9 miesięcy. Natomiast poczwarki 2-4 tygodni. Po tym czasie owad dorosły, który żyje od 3-6 tyg., wylatuje w celu kopulacji. Powstałe otwory wyjściowe mają od 0,8 do 1,6 mm średnicy i mogą pojawiać się także w materiale ochronnym drewna tj. skórze, obiciu, a nawet złocie.