Bez wątpienia szkodniki atakujące drewno zdrowe powodują znacznie poważniejsze szkodny niż, te które rozwijają się w częściowo rozkładającym się, zmurszałym drewnie w lesie. Niepożądane organizmy w drewnie wyrobionym częściowo spróchniałym też stanowią istotą grupę, głównie ze względu na słupy i legary, których przydatność mimo częściowego rozkładu i zagrzybienia można przedłużyć, pozbywając się owadów dodatkowo osłabiających ich strukturę.
Wielkość otworów wylotowy oraz ich kształt na powierzchni drewna lub cechy żerowisk tj. wygryzione tunele i chodniki wewnątrz drewna są niesamowicie ważnym elementem przy rozpoznawaniu gatunku szkodliwego. Szczególnie w odniesieniu do chrząszczy uszkadzających konstrukcje budynku, gdzie trudno jest znaleźć żywe lub martwe osobniki w celu określenia przynależności gatunkowej.
Owady rozwijające się w lesie to najczęściej szkodniki fizjologiczno-techniczne, zaś owady uszkadzające drewno znajdujące się na składowiskach lub gotowe już wyroby drewniane, wywołują szkody zdecydowanie o charakterze technicznym. Warto pamiętać, że na składowiskach mogą występować szkodniki zawleczone z lasu, jak i szkodniki gotowych wyrobów drewna.
Rola poszczególnych szkodliwych gatunków owadów zależy od kilku czynników takich jak:
- zdrowotność opadniętego drewna (opadnięte drewno to efekt działalności szkodników technicznych drewna),
- liczba i głębokość sięgania chodników powstałych w drewnie,
- powszechność oraz tendencja do masowego pojawu.
Dowiedz się więcej na naszych stronach i skorzystaj z naszej oferty:
- Szkodniki drewna (szkodnikidrewna.com.pl)
- Xilix Gel (xilixgel.eu)
Zajmujemy się sprzątaniem, dezynfekcją, czyszczeniem miejsc i pojazdów w których znaleziono ciało po czasie w stanie rozkładu lub doszło do samobójstwa, zabójstwa oraz usiłowania, wypadku losowego i komunikacyjnego.
Przy śmierci często występuje brzydki zapach (fetor) i odpadki organiczne. Dlatego zapewnienie ochrony w takich chwilach jest dla nas priorytetowa.
Przy tego typu usłudze posiłkujemy się ozonem (generatorami ozonu). Ozon skutecznie usuwa z pomieszczeń trudne do zniesienia zapachy powstałe po procesach rozkładu zmarłego. Powstają wtedy tzw. „jady trupie” - ptomainy jako produkty bakteryjnego rozkładu białka przez enzymy wytwarzane przez drobnoustroje. Należą do nich: kadaweryna, putrescyna, neuryna i metyloguanidyna, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Ozon łączy się z „jadami trupimi” i zmienia ich właściwości.
Usuwamy ślady krwi, płynów oraz odpadki organiczne z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Pozbywamy się uciążliwego fetoru towarzyszącego rozkładowi zwłok.
Zlecone zadanie wykonujemy profesjonalnie. Pracujemy z poszanowaniem pamięci o osobie zmarłej oraz miejsca w którym odeszła na wieczny spoczynek.Współpracujemy z firmami transportowymi, spółdzielniami mieszkaniowymi oraz klientami indywidualnymi.
Zwalczanie pluskiew suchym lodem Cryonite pomaga niszczyć nie tylko dorosłe osobniki, ale przede wszystkim jaja. Polecana jest szczególnie w przypadku owadów, które nabyły odporność na insektycydy, czyli środki chemiczne powszechnie używane do usuwania pasożytów.
Ta innowacyjna metoda została opracowana przez amerykańskich uczonych. Wymrażanie pluskiew polega na wdmuchiwaniu specjalną lancą cząsteczek dwutlenku węgla w postaci tzw. suchego lodu o temperaturze ok. -78°C do miejsc, w których skryły się szkodniki. Jego warstwa pokrywa ścianki szczelin i w kontakcie z nimi zmienia się w gaz pobierany przez owady, w efekcie czego zostają one zamrożone. Dodatkową korzyścią tego typu zabiegu jest to, że używany preparat nie wnika w strukturę mebli, a więc nie grozi nam ich zniszczenie.
Dlaczego warto wybrać tą metodę eliminacji szkodników?
- Wymrażaniem termicznym jesteśmy w stanie natychmiast usunąć zarówno żywe insekty, jak i ich jaja;
- Nie musisz opuszczać swojego mieszkania/ domu;
- Zabieg jest bezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży, osób chorych i zwierząt;
- W większości przypadków nie ma konieczności wyrzucania mebli;
- Jedyna metoda jest w pełni ekologiczna;
- Dezynsekcja pluskiew BEZ CHEMII!
Wymrażanie suchym lodem Cryonite – najskuteczniejszy sposób w walce z pluskwami?
Jest to jedna z najlepszych metod stosowanych w walce z pluskwami domowymi. Nie tylko skutecznie zwalcza owady, ale także nie wymaga wykonywania przez mieszkańców wielu czynności, jak wynoszenie mebli, chowanie przedmiotów, zabezpieczanie innych powierzchni. Pokrycie danego mebla suchym lodem powoduje, że powierzchnia jest sucha oraz nie wymaga późniejszego czyszczenia. Dlatego właśnie technika ta wybierana jest ze względu na niewielkie
zaangażowanie mieszkańców w przeprowadzenie całego procesu. Wszystkim zajmują się nasi specjaliści wyposażeni w specjalistyczny sprzęt CRYONITE.
Metoda wymrażania suchym lodem opiera się na wykorzystaniu dwutlenku węgla, który przyjmuje postać tzw. suchego śniegu (stanowi mieszaninę cząsteczek CO2 o różnej wielkości). Wykorzystany w tej technice dwutlenek węgla doprowadzany jest do zbiornika urządzenia w postaci płynu, po czym przechodzi przez specjalny rozpylacz w stanie zamrożonym i przyjmuje postać drobnego pyłu. Warstwą suchego lodu pokrywane są kryjówki szkodników, który na powierzchni przedmiotów zmienia się w stan gazowy. Przy zetknięciu z nawierzchnią ciepło z otoczenia zostaje pobrane, a wszelkie szkodniki znajdujące się w miejscu aplikacji CO2 zostają zamrożone. Powstające w ich ciele kryształy lodu zabijają również jaja.
Stosowany przez nas sprzęt pozwala na penetrację szczelin. Prędkość wydmuchiwanych cząsteczek pozwala wprowadzić materiał w niewielkie przestrzenie, zapewniając wysoką skuteczną. Jednocześnie suchy lód działa na powierzchni. Nie wnika w strukturę materiałów, dzięki czemu ich nie niszczy.
Jakie są zalety wymrażania suchym lodem?
- Ekologia
Przy zastosowaniu dezynsekcji termicznej nie wykorzystuje się środków chemicznych, na które już dawno uodporniły się pluskwy domowe. Użycie środków owadobójczych może być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, natomiast dla tego typu szkodników nie. Dlatego wybraliśmy nieszkodliwą dla ludzkiego zdrowia metodę wymrażania suchym lodem. - Bezpieczeństwo
Po wykonaniu tego typu czynności, mieszkańcy mogą od razu wrócić do pomieszczeń, bez obawy o zatrucie środkami chemicznymi. Najczęściej ta metoda dezynsekcji termicznej stosowana jest w pokojach hotelowych, w których wielogodzinne czy nawet kilkudniowe wietrzenie pokoju nie byłoby korzystnym rozwiązaniem. Po oczyszczeniu pokoju hotelowego z pluskiew domowych można go od razu wynająć. Do zabiegu wymrażania wykorzystywany jest dwutelnek węgla CO2, co zapewnia nam pełne bezpieczeństwo zabiegu. - Jednorazowość
Usługa wymrażania jest jednorazowa – wystarczy tylko jeden zabieg, aby usunąć wszelkie szkodniki (od jaja do dorosłego osobnika). Proponowane przez nas rozwiązania są atrakcyjne z tego względu, że nie wymagają powtórzenia. Wystarczy tylko jednorazowe odpluskwianie, a uciążliwi lokatorzy zostaną całkowicie usunięci. Mieszkanie, pokój czy też dom nadaje się po użyciu bezpośrednio po zabiegu odpluskwiania. - Kompleksowość
Proces dezynsekcji termicznej w niewielkim stopniu angażuje użytkowników pomieszczeń do podejmowania jakichkolwiek działań. Nie jest konieczne wynoszenie/zakrywanie mebli, które nie będą czyszczone – wręcz przeciwnie: zaleca się pozostawić wszystkich mebli w pomieszczeniu, aby również one mogły zostać zweryfikowane przez naszych pracowników. Użytkownikom zalecamy natomiast wypranie tkanin w wysokiej temperaturze (minimum 60oC) – w szczególności: pokrowców na materace, pościeli oraz kołder, poduszek, materacy, także odzieży. - Oszczędność
Metoda wymrażania suchym lodem jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, niż wielokrotnie powtarzane procesy chemicznego odpluskwiania. Docieramy do naszych użytkowników ze specjalistycznym sprzętem. Przeprowadzamy procedurę natychmiastowo. Nie wymaga długiego nagrzewania pomieszczeń przy użyciu wielu urządzeń, pobierających dużą ilość energii elektrycznej. Zapewnia to oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.
Dezynsekcja tępienie szkodliwych owadów jak: karaluchy, pluskwy, muchy,komary, pchły, mrówki, ich jaj i larw, ze względów sanitarnych i gospodarczych.
Usługi dezynsekcji wykonywane są zgodnie z aktualnym stanem wiedzy i wymogami bezpieczeństwa zdrowotnego ludzi i zwierząt w poszanowaniu środowiska naturalnego.
Do zabiegów dezynsekcji wykorzystujemy środki najwyższej jakości posiadające atesty Ministerstwa Zdrowia, oraz zezwolenia Państwowego Zakładu Higieny.
Zakres usług dezynsekcji:
- Tępienie owadów w pomieszczeniach:
- mieszkalnych,
- biurowych,
- produkcyjnych,
- magazynowych - Usuwanie owadów ( osy, szerszenie) i ich gniazd
- Usuwanie karaluchów
- Usuwanie mrówek
- Odkomarzanie terenów
- Dezynsekcja i ochrona drewna wyrobionego( w tym obiektów zabytkowych, sakralnych, skrzyń drewnianych),
- Dezynsekcja - programy i systemy kontroli szkodników wg GMP, GHP, HACCP, AIB, BRC, IFS
- Ochrona obiektów przed insektami-szkodnikami sanitarnymi i żywności
- Higiena sanitarna
- Zwalczanie owadów-szkodników żywności
- Projektowanie, instalacja, obsługa i nadzór systemów ochrony przed owadami-szkodnikami sanitarnymi i żywności
- Monitoring (kontrola aktywności owadów-szkodników)
- Ochrona obiektów przed insektami-szkodnikami sanitarnymi w przemyśle farmaceutycznym
- Profilaktyka i zwalczanie zagrożeń sanitarnych
- Zabiegi doraźne
- Usługi nietypowe
Stosujemy metody:
1. Chemiczne
- Fumigację - Gazowanie
- Opryski drobnokropliste
- Zamgławianie ULV
- Zamgławianie Termiczne
- zadymianie
- Żelowanie
2. Mechaniczne
- Lampy owadobójcze,
- Taśmy i plastry owadobójcze,
- Detektory owadów.
Dezynsekcja tępienie szkodliwych owadów jak: karaluchy, pluskwy, muchy,komary, pchły, mrówki, ich jaj i larw, ze względów sanitarnych i gospodarczych.
Usługi dezynsekcji wykonywane są zgodnie z aktualnym stanem wiedzy i wymogami bezpieczeństwa zdrowotnego ludzi i zwierząt w poszanowaniu środowiska naturalnego.
Do zabiegów dezynsekcji wykorzystujemy środki najwyższej jakości posiadające atesty Ministerstwa Zdrowia, oraz zezwolenia Państwowego Zakładu Higieny.
Zakres usług dezynsekcji:
- Tępienie owadów w pomieszczeniach:
- mieszkalnych,
- biurowych,
- produkcyjnych,
- magazynowych - Usuwanie owadów ( osy, szerszenie) i ich gniazd
- Usuwanie karaluchów
- Usuwanie mrówek
- Odkomarzanie terenów
- Dezynsekcja i ochrona drewna wyrobionego( w tym obiektów zabytkowych, sakralnych, skrzyń drewnianych),
- Dezynsekcja - programy i systemy kontroli szkodników wg GMP, GHP, HACCP, AIB, BRC, IFS
- Ochrona obiektów przed insektami-szkodnikami sanitarnymi i żywności
- Higiena sanitarna
- Zwalczanie owadów-szkodników żywności
- Projektowanie, instalacja, obsługa i nadzór systemów ochrony przed owadami-szkodnikami sanitarnymi i żywności
- Monitoring (kontrola aktywności owadów-szkodników)
- Ochrona obiektów przed insektami-szkodnikami sanitarnymi w przemyśle farmaceutycznym
- Profilaktyka i zwalczanie zagrożeń sanitarnych
- Zabiegi doraźne
- Usługi nietypowe
Stosujemy metody:
1. Chemiczne
- Fumigację - Gazowanie
- Opryski drobnokropliste
- Zamgławianie ULV
- Zamgławianie Termiczne
- zadymianie
- Żelowanie
2. Mechaniczne
- Lampy owadobójcze,
- Taśmy i plastry owadobójcze,
- Detektory owadów.
Jedna z najgroźniejszych roślin występujących na terenie Polski. Jego duża aktywność i wysokie stężenie trujących toksycznych substancji jest niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka.
Skąd pochodzi Barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego (Heracleumsosnowskyi) potocznie nazywany "zemstą Stalina", to roślina groźna dla ludzi. Powoduje oparzenia skóry, zaś w określonych sytuacjach może być nawet przyczyną śmierci. Ten inwazyjny chwast pochodzi z terenów wschodnich, a dokładnie z Kaukazu i dotarł do terenów Polski w latach 50. ubiegłego wieku. Sprowadzony został celowo jako podstawowa roślina do produkcji paszy dla zwierząt, ze względu na szybki wzrost oraz obfite plony. Uprawę rozpoczęto w latach 70. na terenach południowych Polski (Podhale, Podkarpacie). Niedługo po podjęciu uprawy okazało się jednak, że wartości odżywcze tej rośliny nie są wystarczające i jej uprawa nie jest opłacalna. Dodatkowo stwarzała ona bardzo duże zagrożenie dla zwierząt i ludzi.
Jak poznać Barszcz Sosnowskiego?
Roślina posiada długą, zieloną i bruzdowatą łodygę, która w dolnej części pokryta jest fioletowymi plamkami. Ma szerokie, duże liście o zaostrzonych końcówkach oraz charakterystyczne białe, rozłożyste kwiatostany. Z kwiatostanu wydobywają się nasiona, których okres dojrzewania przypada na lipiec, zwłaszcza drugą jego połowę. Wszystkie liście i łodyga od strony wewnętrznej posiadają cienką warstwę włosków. Na uwagę zasługuje również korzeń rośliny, który w głąb ziemi może wrastać nawet 2 metry. Barszcz Sosnowskiego można pomylić z innymi dziko rosnącymi roślinami, np. koprem. Trujący chwast jest jednak od niego znacznie wyższy – osiąga nawet do 4 metrów wysokości.
Gdzie znajduje się zagrożenie?
Zagrożeniem dla zdrowia ludzi są zawarte w soku, a także wydzielinie włosków gruczołowych liści i łodygi, furanokumaryny. Związki kumarynowe posiadają właściwości fotosensibilujące. Oznacza to, że w obecności światła słonecznego, a szczególnie promieni UV wykazują zdolność do wiązania się z DNA komórek skóry poprzez co powodują oparzenia II i III stopnia. Dodatkowo odkryto, że chwast ma działanie rakotwórcze oraz teratogenne. Dla rośliny jednak substancja ta pełni funkcję obronną – chroni ją przed owadami i patogenami.
Roślina może wywoływać oparzenia także u zwierząt hodowlanych, np. wymion krów mlecznych. Również spożycie przez zwierzęta zielonych roślin może spowodować stan zapalny przewodu pokarmowego, krwotoki wewnętrzne i biegunkę.
Jakie są objawy poparzenia?
Do poparzenia może dojść bardzo szybko, wystarczy krótki kontakt z rośliną bądź nawet przebywanie w jej pobliżu w czasie upałów, kiedy to toksyczne związki osiadają na skórze. Sok na skórze wystawiony na działanie promieni słonecznych zaczyna powodować zaczerwienienia skóry, a wkrótce potem pojawienie się pęcherzy z lepkim płynem w środku, które zaczynają być widoczne dopiero od 8 do 12 godzin po nasłonecznieniu. Zaczerwienienia, ciemne plamy i blizny mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat. W ekstremalnych przypadkach może dojść do martwicy skóry. Oprócz poparzeń skórnych, barszcz Sosnowskiego może powodować obrażenia dróg oddechowych, bóle głowy, nudności, wymioty. W szczególnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia wzroku.
Co potem się stało z Barszczem Sosnowskiego?
Po wycofaniu rośliny z uprawy okazało się, że dostosowała się ona do warunków panujących w naszym klimacie i wymknęła się z pod kontroli. W dniu dzisiejszym można już śmiało stwierdzić, że występuje ona na terenie całego kraju i została zapomniana przez praktycznie większość osób. Barszcz Sosnowskiego szybko rośnie na małej powierzchni, gdyż ma ogromną zdolność do regeneracji, zaś duża ilość nasion znajdujących się w glebie sprawia, że roślina zachowuje zdolność do kiełkowania przez kilka lat. Wypiera i konkuruje z niektórymi gatunkami roślin.
Miejscami, w których można spotkać roślinę są głównie obszary nieużytkowane przez człowieka, czyli głównie łąki, odłogi, miejsca przydrożne. Chwast rośnie także wzdłuż brzegów jezior i rzek, na pastwiskach, polach uprawnych czy w parkach. Na podstawie dostępnych danych stwierdza się, że aktualnie nie ma województw wolnych od inwazji toksycznych barszczy. Ocenia się, że w Polsce barszcz Sosnowskiego porasta ok. 8 tys. ha.
Metody zwalczania Barszczu Sosnowskiego
Istnieją dwie główne metody zwalczania barszczu Sosnowskiego: chemiczna i mechaniczna. Obecnie najpopularniejszą w walce z tą rośliną jest metoda chemiczna, poprzez stosowanie herbicydów. Naniesienie substancji chemicznej może odbywać się przy użyciu opryskiwaczy, które rozpylają środek na powierzchni rośliny oraz mazaczy poprzez podanie środka w miejscu, w którym sztyca zetknie się z powierzchnią rośliny bądź aplikację herbicydu do wnętrza. Jednak do kompletnego zniszczenia barszczu Sosnowskiego niezbędne jest usunięcie szyjki korzeniowej i samego korzenia rośliny, czyli wykorzystanie metod mechanicznych, które na ogół wiążą się ze znacznym nakładem pracy i wymagają̨ dużejstaranności, ale mogą przynieść bardzo dobre efekty. Dobór konkretnych zabiegów jest uzależniony od wielkości i liczebności oraz od łatwościdostępu do rośliny, a także od celu, osoby podejmującej działania. Do metod mechanicznych zalicza się: koszenie, osłanianie i ścinanie kwiatostanów czy przecinanie. Wykonując zabiegi związane ze zwalczaniem barszczu Sosnowskiego należy zachować szczególne środki ostrożności.
Profesjonalizm i duże doświadczenie naszych techników pozwoli na szybkie pozbycie się pluskwy, obrzeżka gołębiego czy kleszczy.
Zwalczamy profesjonalnym sprzętem posiadamy zamgławiacze ULV, zamgławiacze termiczne, fumigatory, świece, opryskiwacze gazowe, ciśnieniowe, spalinowe.
Służymy radą i pomocą!
Dezynsekcję wykonujemy:
- wewnątrz pomieszczeń np. mieszkania, domy, kamienice, hotele, strychy
- na zewnątrz np. ogrody, parki, tereny zielone
Nawet jeśli Twoje mieszkanie jest perfekcyjne czyste zawsze może się zdarzyć, że odwiedzi cie znajomy czy rodzina która sprawi że przytrafił Ci się problem z insektami. Nie martw się tym za bardzo Zadzwoń do nas!
Możemy przyjechać nie oznakowanym samochodem i rozwiążemy każdy problem.
Nadmiar ptaków takich jak gołębie, jaskółki, czy nawet wróble powoduje duże zanieczyszczeń odchodami. Dlatego zaleca się ich zwalczanie.
Problem ptaków
Nadmiar ptaków takich jak gołębie, jaskółki, czy nawet wróble powoduje to, że osiadają one na dachach budynków, parapetach, gzymsach, pomnikach, fontannach, parkingach i wielu innych miejscach zanieczyszczając je odchodami. Poza aspektem wizualnym, wraz z odchodami przenoszone są groźne drobnoustroje chorobotwórcze. Związki chemiczne zawarte w odchodach powodują choćby rdzewienie metalowych części konstrukcji czy też odbarwienia na lakierze samochodowym.
Jak wyeliminować problem ptaków?
Prawo w kwestii ograniczania zbyt dużej populacji ptaków na obiektach użyteczności publicznej zezwala na ich częściowe wyłapywanie i przesiedlanie, a także montaż elementów odstraszających. Ważne jest przy tym, że stosowane produkty nie ranią ptaków, nie wpływają na ich ogólną liczebność, a jedynie wymuszają zmianę ich przyzwyczajenia. To wystarczy by pozbyć się nieproszonych gości, a tym samym problemu związanego z ich odchodami.
Metody ochrony przed ptakami
- Systemy odstraszające
- plastikowe kolcena gołębie - mocne i odporne na działanie UV, bezpieczne dla ptaków
- siatka na wróble i gołębie
- chwytacze na gołębie
- półki do zbierania odchodów jaskółek, do zawieszania pod gniazdem
- plastikowe elementy odstraszające
Zabezpieczamy tereny zielone przed kleszczami, komarami, meszkami i innymi szkodnikami.